Ach ta miłość!

Miłość…to bardzo dumne i wielkie słowo. Może ono mieć wiele znaczeń, wręcz tyle ile ludzi tyle opinii. Przede wszystkim jest to odpowiedzialna decyzja i należy dbać o relację z drugą osobą przez cały czas trwania związku z taką samą intensywnością. Dlatego właśnie przeprowadziłam wśród znajomych małą sondę i spytałam czym dla nich jest miłość/związek. Lecz najpierw dla kontrastu przedstawię swoje zdanie.

Sama miłość ma wiele rodzai, odmian m.in.:
– niewinna, dziecięca miłość
– nieodwzajemniona miłość
– czysta miłość

Dzisiaj skupmy się na tej ostatniej kategorii, czyli czystej miłości.  To najpotężniejszy rodzaj miłości, który pochłania Twoje ciało, duszę i mózg. Mówi się, że zdarza się ona tylko raz w życiu, a ludzie którzy jej doświadczają uchodzą za najszczęśliwszych na świecie. To taka miłość, która za cel stawia sobie dobro drugiej osoby i stałą chęć pomocy. To poczucie bezpieczeństwa i budzenie się rano z uśmiechem na twarzy, poczuciem pewności. Miłość, jakiej teoretycznie pragnie każdy z nas, ale potrafimy w życiu nieźle się pogubić, szukając jej.

Dla mnie miłość i związek ma wieeele składników, ale żeby zbudować taki prawdziwy, stabilny związek, oparty na przyjaźni potrzebne jest przede wszystkim:

 • wiele wiele czasu poświęconego na rozmowy
 • akceptacja swoich (!) i partnera wad (!)
 • słuchanie potrzeb drugiej osoby
 • bliskość fizyczna
 • wyznaczanie wspólnych celów życiowych
 • PRZYJAŹŃ

bd524f08fee477d80c64553e61aaee3a

Tak, to właśnie przyjaźń jest najważniejszym budulcem związku. Bo ile razy było tak, że my kobiety, kiedy mamy jakiś problem w związku to najpierw dzwonimy/jedziemy do naszej przyjaciółki i z nią rozważamy „Ale dlaczego on tak zrobił?!”. A przecież można usiąść we dwójkę, na spokojnie wieczorem, kiedy już żadne obowiązki nie kołatają nam się po głowie i bez emocji porozmawiać. Spytać wprost „Dlaczego tak postąpiłeś?” „Czy wiesz, że Twoje zachowanie (nie TY) mnie zraniło?” Nie bójmy się rozmawiać! 🙂 Przyjaźń powinna być podstawą każdego związku, żebyśmy czuli się swobodnie razem, nie krępowali się rozmawiać o niczym, przecież w przyjaźni ważne jest zaufanie, tak samo jak w związku 🙂

Takim celem, do którego dąży każdy jest miłość bez warunków. Miłość ta mówi: Kocham cię pomimo tego, co może głęboko w tobie tkwić. Kocham cię bez względu na to, co może się zmienić. Nie możesz zrobić nic, żeby powstrzymać moją miłość. Kocham cię – koniec, kropka! Miłość – koniec, kropka nie jest ślepa. Daleko jej do tego. Wie dużo o drugiej osobie. Zna jej niedoskonałości i wady, a mimo to całkowicie akceptuje tę osobę, nie żądając niczego w zamian. Tego rodzaju miłości się nie zdobywa. Nic nie można zrobić, żeby była silniejsza, ani żeby ją powstrzymać. Nie jest niczym uwarunkowana. Różni się od miłości z powodu tym, że nie wywołuje jej żadna atrakcyjna cecha osoby, którą się kocha. Tego rodzaju miłością pokocha się nawet najbardziej bezwartościowe indywiduum. Miłości – koniec, kropka mogą doświadczyć tylko dawacze, osoby dojrzałe i spełnione, takie, które nie muszą bez przerwy wykorzystywać związków międzyludzkich do zapełniania pustki w swoim życiu (źródło: Adonai)

Uczucie uczuciem, ale czy same słowa „Kocham Cię”, które widnieją na pluszowych misiach, kubkach, które zalewają nas w Walentynki, potrafią wyrazić to co naprawdę czujemy?
Nie raz można te słowa usłyszeć w zupełnie inny sposób np.:

 • Uważaj na siebie
 • Bądź ostrożna/-y
 • Zadzwoń jak dojedziesz
 • Trzymam za Ciebie kciuki
 • Jestem z Ciebie dumna

Tylko najważniejsze jest to, żeby zauważać takie wyznania i odpowiednio je doceniać i interpretować.

Dla mnie miłość jest czymś co cały czas ciągnie mnie w górę, mimo wielu trudności, wiem, że mogę polegać na tych osobach, które mnie kochają. Jest to dla mnie duża motywacja, ale również niezmienna akceptacja moich wad i nie tylko. Myślę, że każdy z Was  przeżył zawód miłosny, lecz to w sumie jest dobre, uczy nas pokory, a przede wszystkim uczy nas kochać, mimo tego ogromu bólu, który czujemy w trakcie i po rozpadzie związku.

Teraz czas na porównanie mojego spojrzenia na miłość i związek z innymi osobami 🙂

 • „Związek to dla mnie para ludzi, którzy są najlepszymi przyjaciółmi. Ludzi, którzy akceptują się wzajemnie i mogą liczyć na siebie w każdej chwili. Związek to też dla mnie bezgraniczne zaufanie, możliwość wybaczania błędów czy pójście na kompromis. Dzięki byciu w związku można spełniać marzenia oraz mieć towarzysza do przejścia przez życie.”
 • „Ideał polega dla mnie na tym, że dwie osoby w pełni siebie akceptują oraz znają, ale jednocześnie są dla siebie fascynujący. Chcą być dla siebie nawzajem coraz lepsi, lecz czują się z sobą dobrze takimi, jakimi są obecnie. I jeśli komuś w tym związku działoby się coś złego, druga połówka pomaga się podnieść. I są także dla siebie najlepszymi przyjaciółmi”
 • „Miłość to decyzja, związek to czas. To najwięcej, co można dać drugiemu, swoją miłość i czas”
 • „Miłość jest stanem w którym kochasz drugą osobę, gdy to uczucie, to ogromne uczucie w którym czujesz się komfortowo daje Ci jeszcze więcej powodów by żyć, by dążyć do marzeń, do danych celów. Dzięki miłości jesteśmy lepszymi ludźmi, bardziej doceniamy i zwracamy uwagę na to co osoba, którą kochamy robi dla Nas i dla siebie. Patrzymy na świat w bardziej pozytywnych barwach, ponieważ kochamy kogoś (najlepiej jeśli miłość jest odwzajemniona) i świat już nie jest takim odpychającym miejscem.”
 • „Związek jest dla mnie ogromnym poświęceniem się drugiej osobie, lekcją cierpliwości i pójściem na ustępstwa, przez co stajemy się kimś lepszym, pozbywając się egoistycznych postaw. Dzięki związkowi doświadczam wielu wspaniałych chwil. Będąc z osobą, która jest do mnie w jakimś stopniu podobna czuję się w tej relacji kochana, wartościowa i potrzebna, a pewne różnice powodują chęć poznawania tej osoby na nowo. Aby miłość trwała trzeba ją przez cały czas pielęgnować, aby nie uschła.”
 • „Czym dla mnie jest miłość.. ogółem dla mnie to słowo ma wielką wartość, nie jest to co sobie mówią inni ludzie ,,kocham Cię” po kilku dniach związku, bo nie jest to miłość i jestem o tym przekonany..
  Wracając, czym jest dla mnie miłość, oprócz oczywistych podstaw takich jak przyjaźń (już tego nie będę rozbierał na czynniki), składa się z wielu mniejszych elementów. To jest te uczucie, gdy wstajesz rano, kładziesz się spać, jest godzina nie wiadomo jak późna a Ty możesz na tę osobę liczyć, rzuci ona dla Ciebie wszystko, aby zadbać o Twój komfort i bezpieczeństwo.
  Miłość to jak nie ma przy Tobie ukochanej osoby a czujesz jej zapach, słyszysz jej śmiech, jej głos.. myślisz jak się czuję, masz chęć patrzeć jej w oczy i podziwiać jej piękno – piękno nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale to co pozwoliło Ci się w niej zakochać – w prawdziwym znaczeniu tego słowa.
  Wysłucha wszystkiego co masz do powiedzenia, począwszy od kompletnie nieistotnych spraw, przez najmniejsze smutki aż po wszelką Twoją radość – nawet te najmniejsze rzeczy będą w miłości priorytetem!
  A także to, jak się kłócisz z kimś na amen a ta osoba i tak powie Ci, żebyś się ubrał cieplej bo zmarzniesz
 • „Ciężko zdefiniować w kilku zdaniach czym jest miłość. Dla mnie jest to bardzo silna więź między dwojgiem ludzi, chociaż nie zawsze musi być odwzajemniona. Jest to chęć oddania drugiej osobie całego siebie, chęć wsparcia, a co najważniejsze wszystko robione jest bezinteresownie. Najlepszy związek buduje się na podstawie jaką jest przyjaźń.”

Motywacją do powstania tego wpisu, był dla mnie wpis Natalii na blogu Don’t forget to love yourself

A czym dla Ciebie jest miłość? 🙂

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Ach ta miłość!

 1. Natalia pisze:

  Czym jest miłość ? Trudne pytanie , hmmm dla mnie miłość jest chyba wtedy kiedy mój chłopak jest też jednocześnie moim najlepszym przyjacielem. Ale zgadzam się że nie ma jednej definicji miłości, każdy ma swoją i każda jest dobra 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s